dan
banner kayitliste
banner_isbank
tsf logo_2015
GSB_mavi_-1
Türkiye’nin En Büyük Satranç Şöleni Rekor Katılımla Tamamlandı
 q2a4684Satrançta Türkiye’nin şampiyonları belli oldu. Türkiye İş Bankası’nın ana sponsoru olduğu Türkiye Satranç Federasyonu tarafından Antalya’da düzenlenen ve Türkiye’nin 81 ilinden 7'den 77'ye her yaş grubundan toplam 2 bin 810 sporcunun hamlelerine sahne olan dev şampiyonada ‘Türkiye Şampiyonları’ belli oldu.

Türkiye Küçükler Şampiyonası, Türkiye Yıldızlar Şampiyonası ve Türkiye Emektarlar Şampiyonası’nda 9 turluk zorlu mücadelenin ardından 27 kategoride gerçekleşen ödül töreninde şampiyonlar geçidi yaşanırken, genç şampiyonların heyecanı ve mutluluğu ise görülmeye değerdi. Şampiyonada, küçükler ve yıldızlarda toplam 293 sporcu milli takım havuzuna girdi. 
baskan18Sporcular ve aileleriyle birlikte 7 bin kişilik rekor bir buluşmaya imza atılan şampiyonanın ödül töreninde konuşan TSF Başkanı Gülkız Tulay, “Türkiye Küçükler, Yıldızlar, Emektarlar Şampiyonaları’na katılımın her geçen yıl rekor düzeyde arttığına ve Türkiye’nin en büyük spor organizasyonu olmaya aday bir Türkiye buluşmasına dönüştüğüne dikkat çekti. “Altyapıya yaptığımız doğru hamleler Türk satrancına güç kazandırdı” diyen Tulay, bu yıl eş puanlı sporcuların da milli takım havuzuna girmeye hak kazanacağını sporculara müjdeledi. Tulay, “Biz altyapı projeleriyle büyüdük. Başarılarımızın ve zaferlerimizin sırrı da bu. Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası ile özellikle 2012 yılından itibaren altyapıya yaptığımız doğru hamlelerin ve yatırımların meyvelerini almaya başladık. Lisanslı sporcu sayısında liderliğimiz, uluslararası organizasyon başarımız, sporcularımızın ve A Milli Takımımızın tarihi başarıları, Türkiye’nin bir satranç ülkesi olarak anılmaya başlanması Türk satrancının gelecekte daha da başarılı olacağını gösteriyor. 81 ilden sporcunun atılımıyla gerçekleştirdiğimiz rekor katılımlı Türkiye Şampiyonası ve 7 bin kişilik dev satranç ailesinin heyecanı, coşkusu da ürettiğimiz projelerimizin doğruluğunun bir başka simgesi. Genç ustalarımız, Türkiye’nin gelecek büyükustaları olacak ve dünya satrancına adımızı altın harflerle yazdıracaklar” şeklinde konuştu.

Türkiye Küçükler, Türkiye Yıldızlar ve Türkiye Emektarlar Şampiyonalarında dereceye giren sporculara madalyaların ve kupaların verildiği ödül töreninde şampiyonlar geçidi yaşandı. TSF Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda konuğun katıldığı tören, coşkulu ve renkli görüntülere sahne oldu.

Düzce’den Mardin'e, İstanbul’dan Mersin'e, Gaziantep'ten Artvin'e, Hatay'dan Bursa'ya, Diyarbakır'dan Tekirdağ'a, Tunceli'ye, Siirt'e, Batman'a kadar Türkiye’nin dört bir yanından gelen çocukları, gençleri ve emektar sporcuları bir araya getiren şampiyona, ailelerin, antrenörlerin, hakemlerin, kulüp temsilcilerinin, sağlık görevlilerinin, psikologların, spor uzmanlarının ve görevlilerin katılımıyla 7 bin kişilik dev bir organizasyona dönüştü. Antalya Rixos Sungate Otel’de düzenlenen Türkiye Küçükler Şampiyonası’nda 7-12 yaş kategorisinde 2 bin 134, Türkiye Yıldızlar Şampiyonası’nda 13-18 yaş kategorisinde 592 ve Türkiye Emektarlar Şampiyonası’nda 84 sporcuolmak üzere toplamda 2 bin 810 sporcu şampiyonluk için yarıştı.

Antalya Kemer’de 21-26 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen büyük Türkiye buluşması sonunda küçüklerden 185, yıldızlardan 108 olmak üzere toplam 293 sporcu milli takım havuzuna girmeye hak kazandı.

Ödül töreni, TSF Başkanı Gülkız Tulay, TSF Başkan Vekilleri Aşkın Keleş ve Prof. Dr. Yusuf Doğruer, Asbaşkan Halil Hilmi Darı, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Haznedaroğlu, WIM Nilüfer Çınar Çorlulu, İslam Yücel, Ahmet Haznedaroğlu, Özgür Solakoğlu, Ulaş Demirci, Sultan Daban, Ahmet Arda Kılıç, Mustafa İmamoğlu, Zeki Demircan, Rafet Gülmez, TSF Genel Sekreteri M. Sedat Fırat, kurul başkan ve üyeleri, Antalya İl Temsilcisi Osman Akdoğan, basın temsilcileri ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti.

 
 q2a4341
Başkan Tulay, şampiyonaların Başhakem ve gözlemcilerine fidan sertifikası sundu.
 
13g
13 yaş genel 1. Can Dolgun (Ankara) 2. Ahmet Eren Polat (Karaman) 3. Atakan Mert Biçer (İzmir)

 
13k
13 yaş kızlar 1. WCM Safiye Öykü İnce (Ankara) 2. Yağmur Eraslan (Trabzon) 3. Bengi Hafızoğlu (Muğla)

 
14g
14 yaş genel 1. FM Enes Tanrıverdi (Giresun) 2. CM Can Haktan Unat (İzmir) 3. Doruk Karaoğlan (Aydın)

 
14k
14 yaş kızlar 1. Büşra Özbek (Manisa) 2. Müge Elma (Adana) 3. Ceren Süral (Adana)

 
15g
15 yaş genel 1. Emirhan Tarlabaşı (İzmir) 2. Serhan Berat Özdemir (Zonguldak) 3. Furkan Büke (Bursa)

 
15k
15 yaş kızlar 1. Eylül Çelik (Ordu) 2. WCM İlayda Kaygısız (Denizli) 3. WCM Defne Sade (İzmir)

 
16g
16 yaş genel 1. Kayra Kamer (Bursa) 2. İsa Özgür (Tekirdağ) 3. Murat Eren Aytekin (Giresun)

 
16k
16 yaş kızlar 1. Ezgi Akti (Manisa) 2. Hümeyra Kargacı (Ankara) 3. Buse Naz Koçyiğit (Ankara)

 
17g
17 yaş genel 1. Alperen Akdoğan (Antalya) 2. CM Halit Kaan Kesgin (İzmir) 3. Akın Özsakallıoğlu (Bolu)

 
17k
17 yaş kızlar 1. Çiğdem Onur (Bursa) 2. WCM Poyraz Dursun (Denizli) 3. Seray Karatiken (Manisa)
 

18g
18 yaş genel 1. FM Tuna Özateş (Aydın) 2. FM Bahadır Özen (İstanbul) 3. CM Uğur Doğa Yazıcı (Ankara)

 
18k
18 yaş kızlar 1. Didem Nuray Yurdakul (Çanakkale) 2. Hafize Demirtaş (Isparta) 3. WCM Lara Miçooğulları (Hatay)

 
 q2a4684
 
Turkish Chess Federation © 2016